Az „Interkulturalitás - értékek továbbvitele interkulturális összefüggésben. Következmények a felnőttoktatás szempontjából" elnevezésű projekt keretében megszervezett találkozókra eddig Kölnben, Bolzanoban, Bécsben és Iasiban került sor, március 6-9. között pedig Szatmárnémeti adott otthont a tapasztalatcserén alapuló programnak.
A március 7-i szimpózium mellett a meghívottaknak lehetőségük adódik arra, hogy betekintést nyerjenek Szatmár és Máramaros megye interkulturális valóságába múzeumok, kulturális intézmények látogatása révén.
A Szatmári Caritas Szervezet és a Pro Európa Liga szatmári szervezetének képviselői a keddi nap folyamán fogadták vendégeiket, és a máramarosszigeti börtönmúzeum látogatásával nyitották meg a rendezvénysorozatot. Március 7-én a szatmárnémeti Astoria vendéglő adott otthont a nemzetközi szimpóziumnak, melyet Löchli Tünde, a Szatmári Caritas Szervezet vezetője nyitott meg, köszöntve a meghívottakat és a résztvevőket.
"Az értékek csökkenése állandó téma a mai társadalomban. Célunk a krízishelyzetben lévő emberek megsegítése, és elsősorban az, hogy eredményesen tudjunk rajtuk segíteni. A mai szeminárium az értékek megjelenítéséről szól és arról, hogy miként használjuk fel ezeket munkánk során." - mondta el Löchli.
Az igazgatónő beszéde után Heinz Müller projekt-koordinátor, a nemzetközi Caritas munkatársa köszöntötte az egybegyűlteket, örömét fejezve ki az iránt, hogy a Grundtvig tanulási program jelentős mértékben hozzájárul a projekt sikeréhez. A Grundvig célja nem más, mint az, hogy az európai együttműködési tevékenységek révén elősegítse a felnőttoktatás európai dimenziójának kialakulását.
A szimpózium Kónya László, a Pro Európa Liga szatmári fiókszervezete társelnökének bemutatójával kezdődött, melynek keretében részletesen ismertette Szatmárnémeti és Erdély interkulturális valóságait a jelenben és a múltban.
Dr. Schupler Tibor, a Szatmárnémeti Római Katolikus Egyház gazdasági igazgatója, valamint Löchli Tünde igazgatónő ismertette a Szatmári Caritas Szervezet kulturális értékeit, majd Arnold Vagner szociológus előadását hallgathatták meg a résztvevők.
A továbbiakban Dr. Ágoston Ferenc tartott előadást, melyen részt vettek a különböző egyházak képviselői, mint Fane Florian ortodox pap, Bogya Kis Ferenc református lelkipásztor, Román János, a Kálvária templom román hitközösségének papja és Vasile Tofana, a máramarosi parókia vikáriusa. Ezt követően Lepedus István tartott előadást, majd Anna Dieckman és Dr. Hanni Rolfes tartott bemutatót a Szinfaluban végzett közösségi munkáról.
A csütörtöki nap folyamán a szervezetek képviselői Túrterebesre utaznak, ahol látogatást tesznek a Szatmári Caritas itt működő központjába és a település roma közösségeit is meglátogatják. Ugyanezen a napon Szatmárnémeti polgármestere, Ilyés Gyula is fogadja a projektben résztvevőket és a külföldi vendégeket.
Március 9-én, pénteken, a Szatmári Caritas által működtetett Reménység Központ tevékenységeibe nyernek betekintést a partnerek.